How to use Sun Basket’s meal kit service to make delicious healthy dinners at home


Sun Basket 2

The Insider Picks team writes about stuff we think you’ll like. Business Insider has affiliate partnerships, so we get a share of the revenue from your purchase.

If you don’t like the hassle of creating a meal plan, figuring out what you have in your pantry, and going to the grocery store for ingredients, a good meal kit service is indispensable.
Sun Basket is one of the top meal kit services because of its commitment to providing a variety of tasty menu options based on your dietary needs while using clean, organic ingredients.
With our foolproof tips, you can get started saving time and making healthier meals for the whole family.
Here’s how to use Sun Basket’s meal kit service to make delicious healthy dinners at home.

For the past few months, my family and I have been testing out Sun Basket, and we couldn’t be happier with our experience. Each week, ingredients arrive at our doorstep, the recipes are easy to follow, and the meals we make using the kit are healthy and taste great. There are also usually leftovers for us to have for lunch the next day.

Based in San Francisco, Sun Basket has only been around for about four years, but the company has grown its reputation by providing clean, seasonal ingredients. The recipes are created by executive chef Justine Kelly who has over a quarter century of experience working in professional kitchens.

Sun Basket is certified by the United States Department of Agriculture as an organic handler, and the company strives to deliver exclusively organic produce. Though that’s not always possible, Sun Basket achieves its goal about 99% of the time.

How much does Sun Basket cost?

With Sun Basket, there are no commitments or contracts, and subscribers can skip or cancel at any time, which is helpful if you are going on vacation. The service also offers a “100% mouthwatering or your money back” guarantee.

You can choose from a few different delivery plans based on your needs and the size of your family. The Classic Menu lets you choose between 18 different recipes each week, while the Family Menu lets you choose between six recipes each week.

Classic Menu with three recipes per week for two people costs $71.94 for the first box.
Classi Menu with three recipes per week for four people costs $143.88 for the first box.
Family Menu with two recipes per week for four people costs $87.92 for the first box.
Family Menu with three recipes per week for four people costs $131.88 for the first box.
Family Menu with four recipes per week for four people costs $175.84 for the first box.

Who will love Sun Basket

If you like coming up with your own recipes and searching for local ingredients, then Sun Basket may not be for you. Instead, it’s for those of …read more

Source:: Businessinsider – Life

      

(Visited 2 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *