High school swimming: 5A state meet results from Friday’s preliminaries — Olympus’ Alexander Turney breaks 100 breaststroke state record

5A boys and girls compete in the state swim finals at BYU in Provo on Saturday, Feb. 15, 2020.

5A boys and girls compete in the state swim finals at BYU in Provo on Saturday, Feb. 15, 2020. | Scott G Winterton, Deseret News

The preliminary round of the 5A state swim meet was held Friday morning and afternoon at the Wasatch Aquatics Center in Heber City. There were two different sessions for the boys and girls.

Timpview’s girls and Olympus’ boys are the defending 5A state champs.

The most impressive performance of the meet came in the 100 breaststroke as Olympus senior Alexander Turney set a new overall state record with an incredibly fast time of 55.86.

Olympus teammate Jack Saber posted the second-fastest qualifying time at 56.20, which also was fast enough to break the previous state record of 56.34 set by Bingham’s Tanner Nelson at the Region 3 meet a couple weeks ago.

With all three swimmers racing again this weekend, it’s a record that could fall again before the 2021 season comes to a close.

Here’s a list of the top eight qualifiers for Saturday’s finals in each event.

5A girls state swim meet

Friday’s preliminary results

Top 8 qualifiers

200 medley relay

1. Olympus, 1:48.96

2. Timpview, 1:49.25

3. Skyline, 1:52.20

4. Park City, 1:52.38

5. Mountain Ridge, 1:53.53

6. Viewmont, 1:53.86

7. Springville, 1:54.30

8. Maple Mountain, 1:54.73

200 freestyle

1. Lily Mayer, East, 1:54.81

2. Hanna Asaivarevic, Brighton, 1:57.75

3. Kaiya Lawson, Olympus, 1:58.84

4. Savannah Eatough, Provo, 2:00.11

5. Madelyn Maccabee, Springville, 2:00.98

6. Meg Harris, Wasatch, 2:01.19

7. Lauren Snyder, Wasatch, 2:01.24

8. Audrey Bradley, Brighton, 2:01.89

200 individual medley

1. Colleen MacWilliams, Olympus, 2:08.80

2. Audrey Weller, Maple Mountain, 2:12.86

3. Ellie Boyer, Springville, 2:13.24

  COVID-19 & Preps: Blossom Valley Athletic League plans March 15 start

4. Adessa Talbot, Cottonwood, 2:15.74

5. Annie Reichner, Timpview, 2:16.09

6. Lauren Greenwell, Park City, 2:17.00

7. Ainsley Warren, Brighton, 2:17.30

8. Emily Harvey, Skyline, 2:18.50

50 freestyle

1. Ally Boynton, Woods cross, 23.98

2. Gracie Crandall, Timpview, 24.55

3. Sara Wall, Park City, 24.59

4. Anna Wekluk, Mountain Ridge, 24.61

5. Rachel Dalton, Skyline, 24.78

6. Trevi Ogilvie, Wasatch, 24.83

7. Katelyn Teng, Timpview, 25.21

8. Taya Riser, Timpanogos, 25.34

100 butterfly

1. Elliott Howe, Bountiful, 58.05

2. Sara Wall, Park City, 58.82

3. Anna Wekluk, Mountain Ridge, 59.00

4. Ellie Boyer, Springville, 59.14

5. Emily Harvey, Skyline, 1:00.39

6. Adessa Talbot, Cottonwood, 1:00.56

7. Madeleine Moran, Olympus, 1:00.66

8. Taylar Hooton, Olympus, 1:00.96

100 freestyle

1. Helena Djunic, Park City, 52.75

2. Gracie Crandall, Timpview, 53.67

3. Hanna Sasivarevic, Brighton, 53.86

4. Annie Robinson, Timpview, 54.29

5. Taya Riser, Timpanogos, 55.10

6. Savannah Eatough, Provo, 55.11

7. Rachel Dalton, Skyline, 55.32

8. Lauren Gassman, Alta, 55.33

500 freestyle

1. Colleen MacWilliams, Olympus, 5:07.99

2. Lily Mayer, East, 5:14.10

3. Kaiya Lawson, Olympus, 5:22.46

4. Lauren Snyder, Wasatch, 5:27.20

5. Grace Humbert, Highland, 5:27.24

6. Ashlyn Hicken, Wasatch, 5:28.58

7. Beca Bringard, Skyline, 5:30.94

8. Lily McClellan, Box Elder, 5:32.81

200 freestyle relay

1. Mountain Ridge, 1:41.99

2. Olympus, 1:43.01

3. Wasatch, 1:43.08

4. Skyline, 1:44.72

5. Spanish Fork, 1:45.35

6. Box Elder, 1:45.51

7. Park City, 1:46.19

8. Woods Cross, 1:46.59

100 backstroke

1. Ally Boynton, Woods Cross, 56.27

2. Elliott Howe, Bountiful, 57.01

3. Helena Djunic, Park City, 57.78

4. Taylar Hooton, Olympus, 58.04

5. Annie Reichner, Timpview, 59.83

6. Daria Wozniak, Olympus, 1:01.95

  Sharks’ pup Finn heads off to his next training adventure

7. Natty Alonso, Cottonwood, 1:02.09

8. Janelle Mammen, Springville, 1:02.73

100 breaststroke

1. Madeleine Moran, Olympus, 1:05.45

2. Lucy Johnson, Skyline, 1:06.63

3. Audrey Weller, Maple Mountain, 1:06.88

4. Elle Decker, Viewmont, 1:07.59

5. Sadie Duke, Bountiful, 1:08.18

6. Lauren Greenwell, Park City, 1:09.42

7. Angie Fregoso, Skyline, 1:09.85

8. Annie Robinson, Timpview, 1:10.32

400 freestyle relay

1. …read more

Source:: Deseret News – Sports News

      

(Visited 1 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *